Teljes értékű táplálkozás
2010.03.23. 14:37
táplálkozásunk megtisztítása, vagyis a jógaétrend
és ami legalább ennyire lényeges: érzelmeink, elménk tisztítása
Tisztítás
A fizikai testünket mi magunk teremtjük meg abból, amit beleteszünk. Ezért, ha gondunk van a fizikai testünkkel, a változtatást itt kell kezdeni.
Ez a fajta „jóga” táplálkozás igényeseknek való: olyanoknak, akik valamire vágynak, akik valami komolyabb változást szeretnének megtapasztalni: mert a tudatos étkezéssel nagyon sokat lehet tenni a változásért.
A jóga gyakorlatai önmagukban is csodálatos hatásúak, de komoly változást, lényeges életminőség javulást kitisztított szervezettel lehet tapasztalni. Gondold csak el: például a fordított testhelyzetnél vérfürdő keletkezik, nagyon fontos hogy tiszta legyen az a vér, amely elárasztja a szívet, pajzsmirigyet!
A jógik nagyon sokat tettek testük tisztaságáért, a külső és belső tisztítás egyforma hangsúllyal volt jelen mindennapi életükben.
Tudományosan bebizonyosodott, hogy pl. a szív és érrendszeri betegségek önmagukban nem öröklődnek: csak a helytelen étkezési szokások öröklődnek. A jó hír az, hogy ez ellen lehet tenni!
Lényeges, hogy a táplálékunk élő, organikus legyen:
minél kevesebb feldolgozáson menjen keresztül : olyan ételek,ÉLŐ táplálékok, melyek természetben maguktól vannak jelen, nem pedig gyárak termékei. Pl. nem burgonyapehelyből főzünk pürét, hanem burgonyából, a barna rizst vesszük meg , mert annak nem hántották le a külső részét a korpát stb.
Együk a közelünkben, évszaknak megfelelően termett táplálékokat.
Mielőtt enni kezdenénk jó tudatosítani, hogy valóban éhes vagyok-e, vagy pedig étvágyam támadt.
A kettő ugyanis lényeges különbséget takar:
éhség esetén a szervezet jelzi, hogy tápanyagra van szüksége
étvágy esetén érzékeinket szeretnénk kényeztetni , és ez lehet akár veszélyes is akkor, ha valódi igényünket elfedi. Gondoljatok a csoki evésre: sokszor a szeretetvágyunkat csillapítjuk vele. Pedig a szeretetvágyat más módon kell kielégíteni…
A táplálék mennyiségei összetétele is fontos. Makrobiotikus alapelvek:
Gabona alkossa táplálékod gerincét, mintegy 50-60 %-át az étrendnek (búza, tönkölybúza, kukorica, rizs, zab,hajdina, köles, árpa)
hüvelyeseket 15-30 % -ban tanácsos fogyasztani
zöldséget 20-30 %-ban, egyebet 5-10 %-ban.
Vöröshúst el kellene hagyni, fehér húst heti 2 alkalommal lehet enni.
Tejfölt cseréljük le kefírre, zsiradékok közül a hidegen sajtolt olajak és vaj (házi) legyen otthon,és tengeri sót használjunk.
Kisa Judit aranyszabálya szerint akkora halom legyen a zöldköret, saláta a tányéron, mint maga a hús adag. Ezt nem nehéz megvalósítani. Legyen otthon cékla, savanyúkáposzta, zöldségkeverék, és hamar kész az ízletes és egészséges étel.
Tisztító kúra tavasszal és ősszel:
Tisztító gyógynövény keverék teákkal az szokott a gond lenni, hogy kihajtják a szervezetből azt is, amire szükség lenne. Én jelenleg csak a káli teakeveréket ismerem a legtökéletesebb keveréknek, mert ez a tea nem azzal tisztít, hogy serkenti a bél perisztaltikáját. Egyfajta belső feng shui: kiegyenlítő hatással bír. Ugyanazt a teát ihatja a szorulásos és a hasmenéses beteg: mindkettőnél harmonizálja a bélműködést.
A csontokból a nehéz fémet is eltávolítja, amit sajnos a levegő szennyezettsége folytán naponta magunkhoz veszünk, és tárolunk.
Ha ott a szíved, mindenre találsz megoldást.Ha nincs ott a szíved, mindenre találsz kifogást.
Leírta nektek tanulmányai alapján 2009.novemberében:
Tündi
Om Shanti
|