miért a jóga?
annyi más van. Sokat végig próbáltam magam is. Izzadtam, erősödtem, este belerogytam az ágyba.
Testem megbízhatóan formálódott.
Évek teltek el így.
Aztán eljött egy este, ami egy csúszásmentes matracon, a sötétben ért, és mindent megváltoztatott.
Létrejött a kapcsolat. Hosszú ideig csak a légzésemmel, azután a mélységeimmel. Aztán a környezetemmel.
A család vette észre hamarabb. Addig azt gondoltam, hogy az erőnlétem és a derűm a megváltozott étrendemnek tudható be.
jé, te jógázni voltál! - mondták. Eltűnődtem, vajon miből látszott?
Aztán voltak napok amikor azt mondták:
-Anya, menj már el jógázni!-
Mentem, részemmé vált. Egy idő után minden nap félrevonultam a matracomra, hogy azután a teljes jelenlétem másoké lehessen. Addig azt gondoltam, elég ha ott vagyok, és elég időt töltök velük.
A jóga megtanított a jelenlétre, és a sok befelé forduláson át a megnyílásra, a beengedésre, és a mindent átható szeretetre.
Lett rá idő,, lett hozzá elég erőm, és tudatosságom.
Hogyan kezdjünk el jógázni?
Mindenképpen tanácsolom, hogy amíg megtanulod a jóga alapjait, keress fel egy jógastúdiót. Lényeges, hogy már az elején helyesen tanuld meg a gyakorlatokat, és ez könyvből nem sikerül.
Ha jógázni indulsz, előtte 3 órával fejezd be a főétkezést, a kisebb étkezést pedig 1 órával. Öltözeted legyen réteges, pamut alapú, ami sehol se legyen szoros. A melltartó kerülendő. (a csatja sérülést okozhat, továbbá elszoríthatja a vér nyirok és energiapályák útját) Dupla zokni, hosszú ujjú felső, kis törölköző az arcod alá jól jöhet.
A teremben van matrac és pléd.
Mire számíthatsz a jógaórán?
A gyakorlást testi és lelki ráhangolódással kezdjük.
A helységet, melyben a jógát gyakoroljuk, szeretettel készítjük elő számodra: kiszellőztetés után gyertyát és füstölőt gyújtunk, és zenével is tisztítjuk a teret. A félhomály elősegítheti a befelé fordulást, ezért csak néhány gyertya lobog.
A lelki ráhangolódásként közömbösíteni próbáljuk az esetlegesen magaddal hozott negatív érzeteket, hogy az energiák melyek az órán keletkeznek, ne a negatív érzések közömbösítésére fordítodjanak...ezért mindenkinek minden jót kívánunk, és felébresztjük a hála érzetét.
(Erről az érzésről gyakran megfeledkezünk, pedig olyan sok mindenért lehetünk hálásak!)
Az ászanák gyakorlásához mindig nyugodt kedélyállapotban fogjunk hozzá, hogy az építő, gyógyító erők közvetlenül kifejthethessék csodálatos hatásukat.
Minden gyakorlatsorozatot előkészítő gyakorlatokkal kezdünk.
Testi síkon is fel kell oldanunk az akadályokat, melyek életmódunkból adódóan akár izomgörcsök formájában képeznek energiablokkokat. Beéltté kell tenni minden egyes tagunkat. Ezeket a blokádokat a relaxációval, majd speciális jógagyakorlatokkal a szarawhitt ászánákkal, és pávanamuktászanákkal (ízületlazító, és mirigy gyakorlatokkal) tudjuk oldani.
A foglalkozásokon megtanuljuk az alapászanákat biztonságosan végezni.
Különböző sorozatokat tanulunk (Napüdvözlet, Holdüdvözlet, Üdvözlet Khatunak, Navászana sorozat stb)
Megtanuljuk a jóga tisztító eljárásait, a csodálatos pránajámát , többféle relaxációs módot, bandhákat és mudrákat, jógaéletmódot.
Célunk a felesleges feszültég oldásának megtanulása, és az, hogy tudatosak legyünk testben és lélekben.
Célunk felkészíteni és ösztönözni az önálló, rendszeres, napi gyakorlásra.
Tanácsos minden nap jógázni, lehetőleg reggel és este.
Fokozatosan kell a szervezetünket hozzászoktatni a jóga gyakorlataihoz. Eleinte hosszabb időt szánjuk az előkészítő gyakorlatoknak, ászanából elég egy-két testhelyzet. A testhelyzetek kitartását az első héten 30 másodperces kitartással kezdjük, és a következő hetekben fokozatosan, fél-egy percekkel növelhetjük a kitartás idejét. A teljes gyakorlatsor időtartalmát is fokozatosan emeljük a kezdeti 10 perces időt három hét alatt 30 percre.
A foglalkozások az évszakhoz és az ahhoz kapcsolódó elemekhez igazodnak. Most télen, a nagy jin időszakában a víz elemhez kapcsolódó gyakorlatok és a szvádhiszrára csakra van a figyelem középpontjának
Forrás: Timcsák Géza: Jóga I. , S. R. Yesudian: Sport és Jóga
Nemcsak a jógáórán, de a mindennapi életben is folyamatosan törekedjünk a helyes testtartás megőrzésére
A helyes testtartás
A helyes testtartás azt jelenti, hogy az egyes testrészek súlypontjait minimális erővel tartjuk egymáson. A helyes testtartás biztosítja a nyaki, háti ágyéki gerincszakasz fiziológiás görbületét és gondoskodik a hát és hasizomzat helyes fejlődéséről, a medence és a lábak korrekt állásáról, valamint a belső szervek természetes helyzetéről és akadálytalan működéséről.
A helyes testtartás jegyei:
A testsúly egyformán nyugszik mindkét lábon, és a láb elülső része jobban terhelődik. A térdek nincsenek túlnyújtva.
A has és farizomzat könnyedén megfeszül. A háti gerincszakasz egyenes. A vállak lazán lógnak, a lapockák könnyedén hátra vannak húzva de nem állnak el a testtől (ninxsenek szárnyaink). A fej egyenes, az áll könnyedén a mellkashoz húzva, úgy, hogy az alsó állkapocs a nyak tengelyével derékszöget alkot.
A test tengelye a fejtetőtől kezdve végighalad a gerincen, és a lábak elülső részénél végződik.
A gerinc fiziológiás görbülete: a nyaki és ágyéki homorulat, és a háti domborulat.
A helyes testtartáshoz fontos a láb és medence állása.
A szemek, váll, mellbimbó, csípőcsont, boka összekötő vonalainak egymással párhuzamosnak kell lenniük.
Egyensúly
Mit jelent számunkra ez a fogalom? Amikor egyensúlyba kerülünk, kis erőfeszítéssel, nagy stabilitással és biztonságosan tudunk élni. Kiegyensúlyozatlanság esetén nagy erő kell az élethelyzetek fenntartásához. Állj úgy, hogy a súlypontod ne legyen a talpaid alatt, és érezni fogod a fenntartásra fordítandó energia kényszerét. Vagy plusz energiával fenntartod, vagy összedőlsz. Éreztél már ilyet az életedben? Ez az elv érvényes az élet minden területén. Egyensúly kell a testtartásban, a légzésben, a gondolkozásban, az emberi kapcsolatokban, a munkában, a munka és pihenés arányában is. Egyensúly szükséges a táplálkozásban. Néha szükséges benne szünetet tartani. Ha túl sok a szünet, elfogysz, ha kevés, meghízol. Ha ezek az egyensúlyok elvesznek, akkor az életed nehezített pályán folyik. Ugyanúgy fogsz törekedni céljaid elérésére így is, csak egyre inkább nehéznek fogod érezni az életed. A jóga tanítása szerint teljes odaadással kellene tennünk, amit a legjobbnak tartunk. Teljes odaadáson keresztül kellene emelnünk lelkünket a tevékenységbe. Ezért a visszahúzó erőket minimalizálni szükéges. A visszahúzó erő nem más, mint a megalapozatlanságunk a testi, az energetikai és a pszichés egyensúlyban. Ezért a jóga kidolgozta mindezen dolgok kiegyensúlyozásának módszerét. Olyan ez az emberi életút számára, mint a biciklinél a centírozás. A jóga centírozás, középpontba hozás, hogy kisebbé váljon a surlódás. Ha túl nagy az életedben a súrlódás, kevésbé felemelő az út, és bizonytalan a célba érés. Ezért szabadítsd fel magad minden kiegyensúlyozatlanságod alól! Ha úgy érzed, van ebben valami, ami téged szólít, akkor gyere velünk gyakorolni. A szavaktól több kell! Az egyensúlytalanság felismerése az első lépés, és a centírozás, azaz a jóga szádhana a második!
ASRAM Jógastúdió leveléből, 2009. októberében
|