Cikkek : Rizsnapokkal tisztítsunk ősszel |
Rizsnapokkal tisztítsunk ősszel
2010.10.18. 12:55
Rizs – a hosszú élet és a diéta alapja (1.)
A japánok úgy tartják, hogy a rizsben rejlik a hosszú élet egyik titka. A rizs a racionális élelmezés alapja, melyet ki kell egészíteni más komponensekkel: zöldségekkel, vegetáriánus levesekkel, sült hallal, hússal, ahol a rizs nem csak a kenyér szerepét veszi át, hanem a köretét is.
A szakértők állítják, hogy az ilyen élelmezés gyakorlatilag ideális, mivel gazdag a feltétlenül szükséges elemekben, és nem vezet felesleges súlyképződéshez, mely a vérnyomás növekedését és szív és érrendszeri megbetegedéseket von maga után. Ugyanakkor elég szénhidrátot tartalmaz a sejtekben történő zsírégetéshez.
Legjobb a rizst tisztítatlan formában felhasználni, ez a barna rizs. Messzemenően hasznos magas E-vitamin valamint zsíroldott antioxidáns tartalma miatt. Ezek eltávolítják a vérből az alacsony sűrűségű lipoproteineket, ezáltal védőhatást fejtenek ki szívünkre. A barna rizsből tisztítással és feldolgozással előállított fehér rizs kevésbé hatékony.
150 g rizsben annyi a fehérje-, kalcium- és magnéziumtartalom, a B- és E-vitamin, valamint a vas és a növényi rost, amennyi a szervezet napi szükségletét fedezi.
Vörös és fekete
A nálunk általánosan elterjedt fehér (és hántolatlan barna) rizsen kívül, melyek Indiából származnak, több más rizsfajta is ismert, például az Amerikában honos vadrizs, a thai jázmin rizs, a kínai fekete rizs vagy a himalájai vörös rizs. Ezek a fajták eltérő ízükkel és küllemükkel tehetik még változatosabbá ételeinket.
A vörös rizs íze összetettebb a fehérénél, salátákhoz különösen jól ajánlható. Mutatós fehér rizzsel vegyesen tálalva. Az aromás rizsek íze a kukoricához vagy a pirított mogyoróhoz hasonlít. A magas aminosav és B-vitamin tartalmú vadrizst táplálkozás élettani jelentősége miatt az 50-es évek óta termesztik az Egyesült Államokban.
Fekete rizs – egy kanál egészség
Magas gluténtartalmú gabona. Íze sós és édes ételek készítésénél egyformán jól érvényesül. A fekete szemek a főzés során sötétlilává válnak. Tajvanon és Kínában elsősorban édességek készítésére használják.
Már egy kanálnyi fekete rizs is nagy mennyiséget tartalmaz olyan antociánokat, amelyek kevés cukor mellett magas szinten cellulózt és E-vitamint tartalmazó vegyületeket alkotnak.
Az ősi Kínában az egyszerű embereknek megtiltották a fekete rizs fogyasztását, ma azonban, alacsony árának köszönhetően, már szinte bárki számára elérhető. Mivel a fekete rizs az antioxidánsoknak is gazdag forrása, a tudósok az étrendben gyümölcsök kiegészítőjeként vagy akár helyettesítőjeként javasolják felhasználni. A fekete rizs hatékony a szív betegségei és a rák ellen vívott harcban is.
A fekete rizs a vízben oldott antociánokból is többet tartalmaz, mint a barna rizs. Ez teszi a fekete rizst a leghasznosabbá a különböző rizsfajták között. A fekete rizsben található pigmentek a különféle színárnyalatok sokaságát képesek létrehozni, ami lehetővé teszi, hogy a káros mesterséges festékanyagok kiváltására használják fel.
Rizs – a szervezet tisztítására (2.)
Keleten a rizs nagy népszerűségnek örvend a helyi szépségek körében. Segítségével nem csak lefogyni lehet, karbantartható a húgyúti rendszer és az ízületekben lerakodó sók eltávolítására is használható. Ha mi is szeretnénk kipróbálni szervezetünk tisztítását rizzsel, nem csiszolt (barna) rizsre vagy másodosztályú („B”) rizsre lesz szükségünk.
A rizses tisztításnak köszönhetően javítjuk a szervezetünk anyagcseréjét, eltávolítjuk a mérgeket, segítjük a vesék és húgyivarszervi (urogenitális) rendszerünk működését, ráadásul normalizálhatjuk a súlyunkat és megszabadulhatunk a vizesedésektől (lábdagadás stb.). Ezt a hatást azonban csak akkor érhetjük el, ha hosszú ideig fogyasztjuk az áztatott rizst, miközben betartjuk a sótalan diétát.
A rizsdiéta eredményeként a szervezettisztító kúra végéhez érve vizeletünk zavaros színű lesz, ami a szervezetünk tisztulásáról tanúskodik.
A szervezettisztítás folyamata
Legjobb, ha az egész család együtt végzi el ezt a tisztító terápiát. Ebben az esetben literes és félliteres üvegeket kell előkészíteni. Amennyiben egyedül fogunk hozzá a rizsterápiához, akkor készítsünk elő és címkézzünk fel 4 poharat. Nagyon fontos, hogy ezeket ne tévesszük össze, hiszen a rizsnek 4 napig kell állni.
Első nap:
Kora reggel a megmosott rizsből 2-3 evőkanálnyit öntsünk az 1. pohárba, és öntsük le hideg vízzel. Takarjuk le a poharat valamivel, de ne szorosan.
Második nap:
Reggel az 1. pohárból a rizst dobjuk át egy szitára (szűrőre) és mossuk át, majd rakjuk ismét vissza ugyanabba a pohárba, és öntsük le hideg vízzel. Ezután készítsük elő a 2. poharat, szórjunk bele 2-3 evőkanál megmosott rizst, öntsük le hideg vízzel. Takarjuk le a poharat, és tegyük az 1. pohár mellé.
Harmadik nap:
Reggel mossuk át az 1. és 2. pohárból származó rizst, öntsük le hideg vízzel, és takarjuk le nem szorosan.
Készítsük elő a 3. poharat, szórjunk bele 2-3 evőkanál megmosott rizst, és öntsük le hideg vízzel.
Negyedik nap:
Végezzük el az 1., 2. és 3. pohárból származó rizs átmosását, öntsük le hideg vízzel, és takarjuk le a poharakat.
A 4. pohárba szórjunk ugyanannyi átmosott rizst, és öntsük le hideg vízzel.
Ötödik nap:
Az 1. pohárból öntsük ki szitára a rizst, mossuk át, kevés vízzel, só nélkül, rövid ideig főzve, készítsünk belőle kását, és együk meg. Fél órával az étkezés előtt megengedhetünk magunknak egy pohár vizet vagy egy almát. A rizskása elfogyasztása után 4 órán át nem szabad sem inni, sem enni, még almát sem. 2-3 órával a kása elfogyasztása után általában „farkaséhesnek” érezzük magunkat, de álljunk ellen, még egy korty vizet se fogyasszunk!
Az első pohárba szórjunk egy újabb adag átmosott rizst, öntsük le hideg vízzel, fedjük le. A többi pohárral is végezzük el az előző procedúrát, és állítsuk sorba a poharakat. Az 1. pohár kerüljön a sor végére.
Ezeket a reggeli műveleteket két hónapon át folytassuk. Minden reggel együnk meg egy adag kiáztatott rizst, és készíts helyébe újabb adagot. A rizst nyersen is megehetjük a négy napi áztatás után – ez elősegíti a szervezet gilisztáktól (bélférgektől) való megtisztítását.
A rizskása után tartsuk meg a 4 órás önmegtartóztatást evés és ivás nélkül, ebédeljünk és vacsorázzunk, amit csak akarunk, de só nélkül, ugyanígy korlátozzuk az erős és a savanyú ételek/élelmiszerek fogyasztását. Tilos az alkohol fogyasztása és a dohányzás.
A rizses szervezettisztításnak nincs ellenjavallata, túlzott alkalmazása azonban tilos, mivel nemcsak a lerakódott sókat, hanem a káliumot is kivonja a szervezetből. Amikor a szervezetünket rizzsel tisztítjuk, a gyengeség és bágyadtság érzetének elkerülésére vonjunk be étkezésünkbe minél több olyan terméket, amely nagy mennyiségű káliumot tartalmaz, fogyasszunk szárított sárgabarackot, mazsolát, babféléket, burgonyát, diót.
A szervezettisztító rizskúrát évente csak egyszer vagy kétszer szabad elvégezni!
|