Aranycsillag Jógaklub
Menü
 
Jóga
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Óra
 
Számláló
Indulás: 2010-01-04
 
Kapcsolat

Az Anaya foglalkozásai Budapest 23. Pistahegyi út 15/a és Bp.8. Kiss J. u. 4. Himalájai Központ

kornhoffer.tunde@hotmail.hu

☎  06 20 264 84 49

 

 

Anaya nőijóga: Isten velünk van! Nőknek, kismamáknak, gyermekeknek egyedi gyakorlatokkal kedveskedünk. 

Női jóga a hatha jóga alapjaira épülő, speciális módszer, a női test és lélek egész-ségének megőrzésért. Foglalkozásaink fókuszában:

Medencealapi izmok, záróizmok erősítése a jóga évezredes ászanáival, női testrészek szimbolikája, lelki jelentéstartalmának megismerése, relaxáció női pozicióban.

 
Gyógyító jóga
Gyógyító jóga : Gerincsérv és egyéb gerincfájdalmak

Gerincsérv és egyéb gerincfájdalmak

  2011.05.04. 15:15

Bene Máté írásai www.gerincszerviz.hu


A gerinc anatómiája

A porckorongsérv szabályainak megértéséhez muszáj nagy vonalakban  megismerni a gerinc alapegységének, a mozgásszegmentnek az anatómiáját.

 

·  A mozgásszegment két egymás felett álló csigolyából áll.

·  A csigolyatestek között található a szempontunkból legfontosabb rész, a porckorong, ennek feladata a gerinc szabad mozgásának biztosítása, és a kellő távolság megtartása a két csigolya között.

·  A porckorong és a csigolyatestek mögött húzódik a gerinccsatorna, melyben a sárgával jelölt gerincvelő húzódik (spinal cord), oldalt a csigolyalyukakon lépnek ki a gerincvelőből leágazó ideggyökök (nerve root) melyek a szerveket és a végtagokat látják el érző, vagy mozgató idegekkel.

·  A csigolyatestek (vertebra) mögött található még a két csigolyát összekapcsoló csigolyaközti ízület. (ennek van egy lágy, érzőidegekkel teli tokja, mellyel a későbbiekben még sok dolgunk lesz, fájdalma gyakran utánozza a sérves tüneteket. Ez a tok ezen képen nem látszik.)


 


Mi a porckorongsérv?

 A porckorongsérv az a betegség, amikor a porckorong bedomborodik a gerinccsatornába.



Ott több módon okozhat problémákat.

·  A kiboltosuló porckorongrész nyomhatja azt a hátulsó gerincszalagot, mely a gerinccsatorna elülső felszínét takarja.

·  Rosszabb esetben hozzáérhet a gerincvelő burkához (dura) ezzel komoly fájdalmat okozva.

·  Ha oldalirányba türemkedik ki a sérv, akkor az oldalt kilépő ideggyököket irritálhatja, végtagokba sugárzó fájdalmat okozva.

A gerincsérv tünetei



A porckorongsérv tünetei

Porckorongsérv a gerinc deréktáji – szakszóval ágyéki – és a nyaki szakaszán alakulhat ki. Ebben a részben azt tudhatod meg, melyek lehetnek ezeknek a porckorongsérveknek a tünetei.

Áz ágyéki gerincsérv tünetei:

A porckorongban alig vannak érzőidegek, ezért a porckorongsérv sokáig teljesen tünetmentes is lehet. A sérv maga lassan, legtöbbször hosszú évek során alakul ki, így az első előjeleket legtöbbször nem maga sérv, hanem a sérvet okozó rossz testhelyzet miatt kialakuló derék könyéki izomfájdalmak adják. Ha kialakult a sérv, akkor a legtipikusabb tünet a derékfájás, mely fokozódhat előre hajlásra, emelésre, mosogatásra. Gyakran előzi meg a sérves tüneteket fél évvel- egy évvel a komoly tüneteke előtt egy-egy tévesen idegbecsípődésnek nevezett jelenet, melyre sajnos legtöbbször „egyszerű lumbágó” jeligével rálegyintenek, ahelyett, hogy komoly előjelnek tekintenék a problémát. A helyzet romlásával a fájdalmak kisugározhatnak a lábba, fartájékba, vagy az ágyékba. Jellemző a lábzsibbadás, hangyamászásérzés, melyek a derékból – csípőből indulnak el, és terjedhetnek a lábfejig. Ezeknek a kellemetlen érzéseknek az oka, hogy a kiboltosuló porckorong érinteni kezdi a mögötte kilépő idegszálak kötegét, az ideggyököt. A porckorongsérv további romlásával izomgyengülés alakulhat ki a sérv által érintett ideggyök lefutása mentén. Ezknek a tünetnek a segítségével könnyen ki lehet következtetni, hogy melyik porckorong érintett. Szerencsére még ebben az esetben – ha egy értelmes és oki szintű terápiát kap az ember- is legtöbbször gyógyítható a gerincsérv műtét nélkül. A műtét egyedül a Lófarok szindróma (Cauda szindroma) esetén válik azonnal szükségessé: Érzészavar a gáttájon, székelési-vizelési zavar: a beteg vizeletét nem tudja tartani, vagy vizelete nehezen indul, elakad, fájdalma mindkét alsó végtagba sugárzik, rohamos izomgyengülés mindkét lábban.    

A Nyaki porckorongsérv tünetei:

A nyaki porckorongsérv sem egy-két nap alatt alakul ki. Az az egy emlékezetes rossz mozdulat, amit a nyaki gerincsérv kialakulásáért hibáztatni szoktak a betegek, általában már csak egy utolsó csepp a pohárban. A nyaki sérveket legtöbbször megelőzi a hát, a lapocka jellegzetesen kellemetlen izomfájdalma. Szintén tipikus előjelei a nyaki porckorong sérvesedésének a nyak elalvásai, becsípődései. Ezek a problémák azt jelzik, hogy a porckorong súlyos túlterhelésnek van kitéve, aminek hosszú távon egyenes következménye a sérv. A típusos tünet a nyakfájás, a fej mozgatásának a nehézsége egy vagy több irányban. Gyakran a fodrásznál okoz gondot a fej hátra döntése fejmosáskor. A betegség súlyosbodásával a porckorong által érintett idegek lefutása mentén zsibbadások, fájdalmak, és izomgyengülések jelennek meg. Gyakori a karba, vállba, ujjakba sugárzó fájdalom, mely szintén az ideg nyomása miatt alakul ki. Ezeknek az érzéseknek a lefutási irányából könnyen kikövetkeztethető, melyik az érintett porckorong. Gerincszervizes tapasztalatunk szerint a nyaki sérvek igen jó gyógyhajlamot mutatnak. Mivel a nyaki gerinc széles mozgástartománnyal rendelkezik, de a porckorongok mérete relatíve kicsi, könnyen tudunk rájuk jótékony hatást gyakorolni.   Ha többet akarsz megtudni a témáról, iratkozz felaz ingyenes „Gyógyítsd meg a porckorongsérved!” email tanfolyamra!

Mitől alakul ki a porckorongsérv?

 Tudod már pontosan mitől alakult ki a porckorongsérved? Ha még nem, akkor sajnos szinte esélytelen hogy ki tudsz gyógyulni belőle!

Bene Máté Zoltán cikke.

Sajnos a legtöbb porckorongsérves embertől miután felírták a szokásos fájdalomcsillapítókat és kezeléseket elköszönnek, de nem világosítják fel Őket arról, hogy mi okozta a sérvüket, ezáltal a fájdalmaikat. Igy a beteg miután a kezelésről hazament, pontosan ugyanazt az életet éli tovább, ami a sérvét kitermelte, ily módon nyilvánvaló, hogy nem jöhet létre oki szintű, és teljes gyógyulás.

Ebből a cikkből megtudhatod, mi okozza a porckorongsérvet, a következőkből pedig, hogy mi az a pár fontos tudnivaló, amit mindenképp szem előtt kell tartanod, hogy elindulhass a fájdalommentességhez vezető úton.


Mindenek előtt nézzük át dióhéjban, hogyan működik egy egészséges gerinc:


Ha oldalról nézel egy egészséges gerinccel rendelkező álló emberre, láthatod, hogy a gerince három görbületet alkot: A derék kicsit homorú ( ezt ágyéki lordózisnak nevezzük) a hát kicsit púpos, a nyaki szakasz pedig szintén kicsit homorú.(nyaki lordózis) Ezek az egészséges görbületek biztosítják a gerinc alkotóelemeinek, többek közt a porckorongoknak az egészséges (fiziológiás) terhelését.



(ide még kell egy kép a gerinc oldalirányú görbületeiről)
Most menjünk be két csigolya közé:









Két egymás felett lévő csigolya teste között helyezkedik el a lágy felépítésű porckorong (discus), mögöttük található a gerinccsatorna (canalis spinalis) amiben a gerincvelő fut, oldalt egy lyukon, a gerinccsatornán (canais intervertebralis) lépnek ki a gerincvelőből leágazó ideggyökök, amiből a lábakhoz vezető idegek kötegei lépnek ki.





A porckorongsérv:

A porckorongsérv az az állapot, amikor a porckorong hátsó része kiboltosul a gerinccsatorna felé.
 


Ha megfigyeled a lordózis (természetes homorulat) állapotában lévő gerincet, láthatod, hogy az egymás felett álló két csigolyának a hátsó része kicsit közelebb áll egymáshoz, mint az elülső, így a porckorongok szinte be vannak zárva a csigolyák közé.


Ebben a helyzetben a sérvesedés esélye a nullával egyenlő. Ebben a felállásban nem hatnak olyan erők a porckorongra, melyek azt a gerinccsatorna felé tolnák. Egy álló, járó ember dereka homorú, (lordotikus állapotában van) így a derékban lévő (továbbiakban ágyéki) porckorongjai védett helyzetben vannak, nem hatnak rájuk sérveset okozó erők. Ha az ember egész nap egyenetlen talajon járna, jönne-menne, tenne-venne, valószínűleg nem lenne túl sok baja a porckorongjaival, ahogy a régmúltban sem tudunk ennek a betegségnek a gyakori előfordulásáról.




Mitől alakul ki ma mégis olyan sok embernél a porckorongok sérvesedése?



Manapság a legtöbbünk ülő munkát végez, ami a napunknak legalább nyolc óráját kitölti. Ha épp nem dolgozunk, akkor iskolában ülünk, autót vezetünk, ülünk a metrón, internetezünk, tévét nézünk, vagy bármi mást csinálunk. Csak egy közös pontja van ezen tevékenségeknek: mindet ülve tesszük… Aki mégsem ülő munkát végez, az pedig előre hajolva tevékenykedik.



Üléskor, vagy előre hajláskor az ágyéki lordózis, ami a porckorongokat védi, egy ellentétes görbületbe fordul át, a csigolyatesteknek pedig az elülső része kezd közeledni egymáshoz. Ez a tendencia elkezdi a porckorongokat hátrafelé, a gerinccsatorna felé tolni.


A porckorong felépítését tekintve két részből áll: egy külső rostos rétegből ( annulus fibrosus) és egy belső, szinte teljesen víztartalmú magból (nucleus pulposus). Ez a vízszerű mag előredőléskor folyamatosan hátrafelé, a gerinccsatorna felé feszíti a rostos réteget, aminek az egy jó ideig, akár évekig, évtizedekig ellenáll. Majd a lágy szövet egyszer csak engedni kezd, majd elkezd kidomborodni a gerinccsatorna felé. Mivel a porckorong érzőideg ellátottsága gyér, a tünetek csak akkor kezdenek jelentkezni, amikor a kidomborodó porckorong rész valamit érinteni kezd.

Ha most épp a számítógéped előtt ülve olvasod ezt a cikket, akkor tudnod kell, hogy a csigolyáid elülső része közelebb van egymáshoz, mint a hátsó, ez a felállás pedig épp a gerinccsatornád felé nyomja az ágyéki porckorongjaidat. Ha éveken át ebben a helyzetben fogod olvasni a porcorong.hu -t, és a Gerincszervíz blogját, akkor szinte biztosan porckorong problémákra számíthatsz.



Mit érdemes megjegyezni ebből a cikkből:

A porckorongsérv egy mechanikai, vagy statikai eredetű betegség. A sérvet a csigolyák elülső részének közeledésekor fennálló tartós statikus erőhatás okozza, aminek leggyakoribb oka manapság az ülés. A rendszer normális körülmények, normális használat esetén kiegyenlítené magát, tehát ha lehajolsz bekötni a cipőd, az sok gondot nem fog okozni egy egészséges porckorongnak, azonban egy évekig korrigálatlan székben dolgozó ember igen jó eséllyel számíthat a sérve jelentkezésére.

Egy ülő munkát végző porckorongsérves ember pedig korrigálatlan székben dolgozva jó eséllyel számíthat arra, hogy a betegsége -bármilyen kezelés kap is- nem múlik el nyomtalanul (hiszen a kiváltó fizikai ok, a porckorongot hátratoló erő jelen maradt)

Sok ülő munkát végző ember érzi, hogy az ülés nem tesz jót a háta számára, sokan közülük kompenzálásként sportolni kezdenek. A konditeremben guggolás, teljes testtel végzett felülések, biciklizés közben azonban szintén olyan helyzetbe hozza a gerincét, ahol a csigolyatestek elülső része közeledik egymáshoz, ergo a folyamat tovább gyűrűzik.


Hogyan lehet megelőzni a porckorongsérv kialakulását?



Van pár egyszerű szabály, amivel megelőzhető a sérv.

Bene Máté Zoltán cikke.
Az porckorongsérv okáról szóló tudástár cikkből már tudod, hogy a porckorongsérv egy statikai eredetű betegség, mely legtöbbször azért alakul ki, mert valaki éveken, huzamosabb időn keresztül olyan helyzetben tölt időt, ahol a csigolyáinak elülső része közeledik egymáshoz, így a porckorong hátradomborodik a gerinccsatorna felé.


Nézzük meg kicsit alaposabban az egészséges, és a sérvet okozó helyzeteket.


Az egészséges pozícióban a medence kissé előre billen, a gerinc ágyéki szakasza homorú, lordotikus ívet alkot, ezáltal a csigolyák hátsó része kissé közelebb áll egymáshoz, ami védett helyzetet biztosít a porckorongoknak.











Üléskor viszont a medence hátrabillen, az ágyéki lordózis eltűnik, a csigolyák elülső része közeledik egymáshoz, így a porckorongra azonnal elkezdenek olyan erők hatni, melyek a gerinccsatorna felé komprimálják azt. Ha ez a tendencia hónapokig, évekig fennáll, akkor a porckorong sérvesedése igen valószínű.


A megelőzés a fentiek ismeretében kézenfekvő:


1. Soha többet ne menjünk be a munkahelyünkre, ne üljünk le az íróasztalunk mellé, mondjuk vissza az Internet előfizetésünket, és költözzünk be egy barlangba. Kétségkívül működő módszer lenne, bár jelen körülmények között vannak káros mellékhatásai.


2. A munkánk során, és ülő tevékenység közben is biztosítsuk az egészséges medence dőlésszöget, ezzel a természetes (fiziológiás) gerincgörbületeket, hogy a porckorongok terhelése természetes legyen.



Hogyan lehet megtenni mindezt?

Vagy úgy, hogy mi magunk ülünk előre billentett medencével, lordotikus gerinccel. Ez lenne a legjobb megoldás, ugyanis ilyenkor a saját hátizmaink ereje tartja fenn az ágyéki lordózist, a porckrongok védett helyzetét. A legnagyobb hátránya szintén ez: az embernek az állás, járás, jövés menés a természetes működése, így az ülés ilyen formájú elviselésére a hátizmaink pár perc után képtelenek, még akkor is, ha alapból edzettek vagyunk.


Használnunk kell tehát valamit, ami átveszi az izmok munkáját, vagy legalább is nagyon megkönnyíti azt.


Irodai munka végzése közben a legegyszerűbb megoldás, egy ékpárna használata.



Ha egy előre felé lejtő ék alakú párnát teszel magad alá, akkor a medencéd automatikusan előre fog billenni, és rögtön homorúbbá, lordotikusabbá válik a derekad, ami a helyes porckorong terhelés kulcsa. Ez az apró trükk a terhelés közel 75%-át leveszi a legsérülékenyebb L5-S1 porckorongodról, így sok fájdalommentes évet adhat a gerincednek.


Apróságnak tűnik, ugye?

Pedig nem az! A jelentősége hatalmas. Kb. annyira fontos, mint a futómű beállítás az autóknál. Ha nem úgy terheljük a rendszert, mint aminek az elviselésére az hivatott, akkor egy idő után valahol sérülni fog. A gerinc leggyengébb láncszeme a porckorong, így nálunk valószínűleg ez fog degenerálódni a leghamarabb… Ezt tudjuk kivédeni egy helyes ergonómiájú ülőhelyzettel, amit egy jó ékpárna közel tökéletesen biztosítani tud.

Sokan hengerpárnát, vagy McKenzie párnát ajánlanak a munkahelyi használtara, mi ezzel a Gerincszervízben nem értünk egyet!




Ha valaki belemerül a munkájába, akkor rövid idő után már nem az ülőpozíciójával foglalkozik, és előbb utóbb előre fog görnyedni. Ilyenkor az ember egy hengerrel a dereka mögött már semmivel nincs előrébb, mint rendesen, viszont az ékpárnán még előre dőlve is előre bille a medence, ami az ágyéki gerinc automatikus homorulatával, ergo a porckorongok tehermentesülésével jár.


(Valószínűleg ezért hintáznak a széken a gyerekek, ha hosszan kell ülniük: ők még érzékelik, hogy nem stimmel az előre görnyedt ülő pozíció, és ösztönösen korrigálnak, egészen addig, amíg a nagytudású felnőtt rájuk nem szól, hogy fejezzék be ezt a fajta öntudatlan korrekciót…)


Vannak, akik felfújható korong alakú párnát ajánlanak, a dinamikus ülést hangsúlyozva. Ez véleményem szerint nem a legjobb megoldás. Tény, jobb mozogva ülni, de a medencét nem billenti kellően a felfújt korong, tehát a porckorong sem kerül abba a védett helyzetben, mint az éken, előre billenő medencével. ( szerintem jobb statikusan ülni jól, mint mozogva rosszul) A legjobb megoldás persze a dinamikus ülés, és az ék alakú párna kombinációja lehet: létezik egy felfújható ékpárna. Ez a gerinc szempontjából főnyeremény lehet, ugyanis az ékpárna által kialakított medence dőlésszöget, és a dinamikus ülés előnyeit egyesíti magában.



Ha nem a munkahelyeden vagy, hanem pl. otthon tévézel, tegyük fel egy kanapéra, vagy süppedős fotelra rogysz le, akkor is veszélyben vannak a porckorongjaid. Ezekre az ülőalklamatosságokra érdemes egy bárhol kapható (Az IKEA-ban 990Ft-ért láttam ilyeneket) hengerpárnát helyezni. Ez a párna „beletolja a gerinc ágyéki szakaszát a lordózis állapotába, így ellazult pihenés közben is segíti a porckorongok természetes terhelésének a kialakulását.



Nem akarok ilyenekre költeni, de fáj a derekam, mit tehetek?

A gyógyítsd meg a porckorongsérved ingyenes emailtanfolyam egyik korai részében leírom, hogyan tudsz egyszerűen ékpárnát készíteni otthon, egy sima Tesco gazdaságos polifoamból... itt iratkozhatsz fel!

Ennyi lenne a sérv megelőzése?

Természetesen nem csak ennyi, de a porckorongokat romoló hosszú ülőhelyzet korrigálása alapvető fontosságú! Ha minden betartasz, amit be kell tartani – helyes emelés, helyes sportolás, helyes regenerálás- de a munkahelyeden napi nyolc órát egy korrigálatlan székben ülsz, akkor szinte biztos, hogy csak részeredményeket érhetsz el a sérved terápiájában. Ezért azt javasoljuk, hogy a sérved gyógyulásának elősegítéséhez mindenek előtt a munkahelyi székedet korrigáld! Ha ülő munkát végzel, mindenképp nagy segítség lesz. Ha sok időt töltesz Internet/ tévé előtt, akkor azokat az ülőalkalmatosságokat is érdemes átnézni, melyekben ezeket a tevékenységeket végzed!


Az autózás statikus ülő helyzete igen rossz hatással van a porc-korongjainkra, hiszen az ember gerince eredetileg az egyenet-len talajon járó, fáról le, fára felmászó életmód-ra terveztetett.




Ha megnézed az álló ember gerincének ágyéki lordózisát (a homorulatot a derékon oldalról nézve) láthatod, hogy a két egymás felett álló ágyéki csigolyát (a mozgás-szegmentet) a lordózis úgy állítja be, hogy a porckorong útja a gerinccsatorna felé zárva van. Ennek köszönhetően álló helyzetben, vagy járáskor, azaz a természetes lordózis jelenlétekor egyáltalán nem hatnak olyan erők, melyek az ágyéki porckorongokat egy esetleges kiboltosulás /sérv irányába forszíroznák.   (Ha ezt nem érted most, akkor nem olvastad el a sérv oka c. részt, kérlek ezt tedd meg!)

Ha döntően járnák, futnánk, jönnénk-mennénk –ahogy az őseink is tették nap mint nap-  jellemzően nem lennénk porckorongsérvesek, mint ahogy jellemzően elődeink sem voltak azok.



Egy autóban ülő ember ágyéki gerincére azonban nem a természetes lordózis jelenléte jellemző. Nézd meg, hogy áll az autóban ülő ember dereka!  Ahol a porckorongot a helyén tartó homorulatnak kéne lennie, ott egy ellenirányú „púp” látható.( A lordózis kifóziba megy át)





A csigolyatestek elülső része kezd közeledni egymáshoz, ami azt eredményezi, hogy a porckrong nagy erővel komprimálódik a gerinccsatorna felé. (egy statikus ezt a fajta erőhatást külpontos nyomásnak hívná)

A porckorong alapvetően két részből áll. Egy külső, rostos gyűrűből (anulus fibrosus), és egy belső kocsonyás, szinte vízszerű magból (nucleus pulposus). Ha a gerinc tulajdonosa autózik, csigolyáinak az elülső része közeledik egymáshoz, így a köztük lévő porckorngban a belső kocsonyás mag, (nucleus) elkezd hátrafelé nyomódva nyomást gyakorolni a külső rostos gyűrűre.(annulus) ami pár hónap, év után engedni fog a nyomásnak, és bedomborodik a gerinccsatornába.





Ott megérintheti a gerincvelő burkát, tolhatja azt a szalagot, ami a csatornát elölről védi, vagy ha a sérv oldalra tendál - talán ez a gyakoribb- akkor elérheti az egyik lábba haladó idegköteget, az úgynevezett ideggyököt. Ebben az esetben az adott ideggyök által beidegzett területek fognak tüneteket adni, pl. zsibbadni fog a láb, vagy a tomportájék.

A sérv tehát azért jön létre, mert a csigolyák kóros erőhatást gyakorolnak a porckorongra. Ez a folyamat nem kivétel, ez szinte mindig, minden sérves embernél így történik. A porckorongjaink passzív részeink, melyek arra mozognak, amerre a csigolyatestek mozdítják őket. A csigolyatestek pedig arra mozognak, amerre a.) az izmaink mozgatják őket, b.) amerre a passzívan felvett testhelyzetünk irányítja őket. Autóban ülve a passzívan felvett testhelyzet hajlításba viszi az ágyéki gerincet, így hosszú időn át rendkívül terheli a porckorongokat.

Miért kényelmes akkor az autóülés, és egyáltalán: miért harcolnak az emberek a buszon az ülőhelyért, ha állni jobb?

Azért, mert ha leülsz, a gerinc passzív részei viselnek terhet. Ülve a porckorong, és a gerincet stabilizáló szalagok hordják a test súlyát, az izmok el tudnak lazulni. Igy relaxált izmokkal Te bár pihensz, de a gerinc sérülékeny lágy részei szenvednek. Ha állsz, akkor az izmok viselik a terheket, így effektíve Te fáradsz el, hiszen nem a szalagjaidon, porckorongjaidon „lógsz”.

 

Mi lesz a megoldás a kocsiban?



Ugyan az, mint az irodaszékben. Biztosítani kell a természetes ágyéki lordózisát, hogy a porckorong terhelése fiziológiás, azaz normális legyen.


 

Hogyan?


Igy:











     Az autóba nem kell az ék, és semmi más sem a medence alá. Egyrészt mert balesetveszélyes lenne, másrészt mert az autó háttámlája folyamatosan hozzáér a derékhoz. A felsőtest nem dől előre, így a képen látható egyszerű deréktámasz egy autóút során végig teljes hatékonysággal kifejtheti a hatását.


  Deréktámaszt otthon is el lehet készíteni két vastag törülközőt összetekerve, meg lehet venni bármelyik gyógyászati segédeszköz boltban, és megrendelhető a Gerincbetegek boltjában is. Mindegyik jó megoldás lehet. Valamelyik választása –ha sokat vezetsz- nélkülözhetetlen.

Jó utat, és balesetmentes közlekedést! :)



Ui: Ha társasággal vagy, és "ciki" lenne a deréktámaszodat használnod, vagy ha nincs lehetőséged magaddal vinni a jól bevált eszközt (pl. ha vonaton, buszon, vagy repülőn utazol) akkor használhatsz alternatív megoldásokat is: Ha leveszed a pulóvered, és összetekered olyan formára, mint egy hengerpárna tökéletesen átvészelhetsz akár egy hosszabb utazást is anélkül, hogy a porckorongodat megterhelnéd. Igy esetleg egy megmenthetsz egy nyaralást: az odaút nem fog hosszantartó fájdalmakat okozni.

 

Mit sportolhatok, ha porckorongsérvem van?

Ha olvastad a sérv valós okáról szóló cikket, akkor már könnyű kilogiká-znod, hogy mely sportok veszélye-sek, és mely sportok lehetnek egészségesek a gerincre nézve. Azok a mozgás-formák, melyek statikus, előre dőlő testhelyzet felvételével járnak, és a csigolyatestek elülső részét közelítik, a gerinccsatorna felé nyomva a discust, nem javasoltak. Azok a mozgások, ahol előre hajlás, és csavarás is jelen van, egyértelműen károsnak mondhatók, ellenben azok a sportok akár hasznosak is lehetnek, melyek erősítik a gerincet rögzítő izomfűzőt, a has, és hátizmokat, viszont közben nem terhelik a porckorongokat.


Az alábbiakban egy nem túl súlyos ágyéki sérves ember esetére nézünk példákat. Súlyos sérv esetén mindig az esetet egyénileg elbírálva kell eldönteni, melyik sportot szabad, és melyiket nem szabad gyakorolni.



Egy megjegyzés:

Mielőtt sportot választasz, vagy épp lemondanál a kedvenc sportágadról, a gerincbetegséged miatt, tudnod kell, hogy extrém példák kivételével (pl. súlyemelés) egy heti kétszer/háromszor gyakorolt hobbisport sohasem számít annyira a porckorong szempontjából, mint mondjuk egy napi nyolc-tíz órán keresztül jelen lévő statikus ülő testhelyzet. Sokkal jobban árt a hátnak egy egész napos görnyedés az irodában, mint pl. heti két óra biciklizés, így első körben mindig a statikus helyzetek korrigálásán érdemes elgondolkodni!

Kerékpár:

Sok szakértő javasolja a biciklizést a gerincbetegeknek, nagyban hangoztatva, hogy ez egy tehermentesített gerinccel történő mozgásforma. Sajnos mint sokszor sokan a porckorongsérv területén, véleményünk szerint ebben a kérdésben is sok szakértő téved. Be fogod látni miért: biciklizéskor előre dőlsz, a csigolyatestek elülső része közeledik, a porckorong így hátrafelé, a gerinccsatorna irányába mozdul. A kerékpározás mentségére legyen mondva, hogy döntően a kar viseli a dőlő test súlyát, viszont hátránya, hogy a rossz statikai helyzethez hozzáadódik az állandó rázkódás. Ha pontozni kéne egytől tízes skálán ezt a sportot, akkor csak négyesre értékelnénk.

A nyaki sérveknek viszont kifejezetten rosszat tesz a fej előre dőlésből kiemelt helyzete, főleg a C5-C6 C6-C7 közti sérvek esetében.


Ha sérved van, de lételemed a biciklizés, valószínűleg nem azon fog múlni a gyógyulásod, hogy heti egyszer-kétszer elmész-e tekerni egyet, viszont nagy túrákra nem biztos, hogy érdemes vállalkoznod. Ha nem tudsz lemondani a kerékpározásról, akkor annyit tudsz megtenni a derekad védelmében, hogy a nyerget kissé előre billented, körülbelül olyan helyzetbe, mintha egy ékpárnán ülnél. Ez -hasonlóan az ékpárna hatásához -előre billeni a medencét, amitől homorúbbá válik a gerinc ágyéki szakasza, és máris sokkal kevésbé terheled a porckorongjaidat.

Uszás:

Mindenki ajánlja ezt a sportot a sérves embereknek, és kivételesen egyet is tudunk érteni velük. A vízben tehermentesített a gerinc, jók a mozgások és az irányok. Sajnos az úszás nem csodaszer, kifejezett oki szintű, porckorongra ható gyógyító hatása nincs, a porckorongot centralizálni nem tudja, de kétségtelenül jó hatású mozgás, mert javítja a helyi keringést, és valamelyest erősíti a stabilizáló izomfűzőt. Hogy milyen úszásnemet választasz, szinte teljesen mindegy. Ha nagyon nagy ágyéki, vagy bármilyen méretű nyaki sérved van, akkor a mellúszás kiemelt fejjel kerülendő. Egyéb esetekben a mellúszás még ebben a fejjel kint „nagymamás” formában is hasznos lehet, annak ellenére, hogy páran erősen kampányolnak ellene. ( a csigolyák hátsó része közeledik, és erős izomfeszülés van felettük, ergo ha ez a helyzet nem irritálja a sérvesedett porckorong részt, akkor kifejezetten jó hatású. Egy kezdő sérvesnek az úszás 8 pontot kaphat, mint mozgásforma.

Túrázás:

A természetben egyenetlen talajon járni a természetes emberi mozgás: gerincünk szempontjából a leghasznosabb sportforma. Amennyiben nem okoz fájdalmat a járás, a legjobb természetes terápia. Erdőben, földúton, egyenetlen talajon kifejezetten jót tehet az ágyéki sérveknek. (aszfalton már kevésbé.) A Gerincszervíz a túrázást tízes skálán a túrázást tizenegyre értékelte.

Konditerem:

Sokan űzik a mozgásnak ezt a formáját, és általában az első sport, amiről lebeszélik a sérves embereket, annak ellenére, hogy a konditerem gyakorlatanyagának a 80%-a teljesen ártalmatlan egy potenciális kisebb ágyéki sérv esetén. Fekve nyomni, egyenes, megtámasztott gerinccel bicepszezni, tricepszezni, lábgépeket használni, húzódzkodni bártan, és probléma nélkül lehet.

Amit mindenképp el kell kerülni, az a teljes felsőtesttel végzett felülések gyakorlása. Létezik egy olyan hasizom gép, amibe bele kell ülni, megtámasztani a mellkast, és ellenállással szemben előre hajolgatni hasizomerősítés címén. Ennél kevés rosszabb dolgot tehet az ember az ágyéki porckorongjaival, ezért használata erősen kerülendő. A fenti merényletek helyett a lapocka alsó csücskéig gyakorolt hasprés választható, ami kifejezetten sérvbarát gyakorlat.

Kritikus pont még konditeremben a twister. Ezt a gépet főle hölgyek használják: rááll az ember, maga előtt kapaszkodik, és balra jobbra fogatja a csípőjét az oldalizmok erősítése céljából. Ez a mozgás teljesen tönkreteszi a porckorongokat, és mivel azok alig tartalmaznak érző idegeket, a sportemberek ezt csak akkor fogják érzékelni, amikor már késő.

Tilos guggoláskat végezni, tilos olyan gyakorlatokat csinálni, melyeknél a súlyt előre hajlított gerinccel emeled fel. Ezek kivételével egy nem túl súlyos ágyéki sérv esetén a terem többi gyakorlata könnyedén végezhető.

A konditerem mozgásai sokkal veszélyesebbek egy nyaki sérves embernek. Nyaki sérvvel a gyógyulás ideje alatt biztonságosabb elkerülni a fitness termeket, mert alig van olyan gyakorlat, melynek végzése során ne feszülne meg a nyak hátsó, és a tarkó alatti terület izomzata, ami a csigolyákat sérvet növelő irányba vezeti.

Birkózás, judo:

Sajnos őket el kell kerülni, akár nyaki, akár ágyéki sérved van. Előre hajolva kifacsart helyzetben gyűrkőzni, állandóan esni sajnos káros. Ezeket a mozgásokat sajnos nem tudjuk ajánlani.

Ütő rúgó sportok:

Rendben vannak. A keleti küzdősportok mozgásanyaga például teljesen szabadon gyakorolható. A formagyakorlatok kifejezetten jót tehetnek, a karate jellegű küzdelem sem egyértelműen káros. Ezeknek a sportoknak a veszélye a bemelegítésben, és a rávezető gyakorlatokban, ill. a hozzájuk kötött erősítésekben vannak. A teljes felsőtesttel végzett felülések pl. kifejezetten porckorong gyilkos megoldások, és sajnos az edzők többsége - akár milyen szuper sportiskolába jártak is- nincsen felkészülve abból, hogyan kell kikerülni ezeket a káros erősítéseket.

Pingpong:

Elég sok előre hajlást tartalmaz, bár elég dinamikus mozgás is. Súlyosabb ágyéki sérv estén nem ajánljuk, kisebb ágyéki vagy nyaki sérvvel nem jelent komoly rizikót. Sőt…

Csocsó:

Káros. A törzs végig derékból előre hajol, és nem sokat mozog. A csigolyatestek eleje nyomódik össze, és mire egy hosszúra nyúlt partit lezársz, a porckorongjaid biztos rosszabbul lesznek, mint előtte.

Labdajátékok:

Rendben vannak, abban az esetben, ha el tudod kerülni a hozzájuk kötött erősítő edzéseket, melyek legtöbbször tele vannak gerinckárosító figurákkal. Kosarazni, focizni egy kisebb sérvvel nem túl veszélyes. Azonban nagyon fontos a megfelelő cipő kiválasztása, mely csökkenti azt a traumát, amit a futással járó rázkódás okoz. Egy súlyosabb sérvnél már mérlegelni kell, hogy érdemes-e vállalni a játékkal járó kockázatot.

Tánc:

A leghasznosabb mozgások egyike. Javítja a tartást, átmozgatja a törzset, akitvizálja a gerincet stabilizáló izmfűzőt. Bátran lehet gyakorolni. A hölgyek külön kérdése szokott lenni a ma divatos hastánc. Ez kifejezetten ajánlott gerincproblémák esetén is.

Tenisz:

A tenisz határestet. Komolyabb sérvek esetén egyértelműen az elkerülését ajánljuk. Ha nem életed értelme a játék, akkor „kezdőbb” sérv esetén is jobb, ha lemondasz róla. Amennyiben ez a sport jelenti a nagy szerelmet és a társasági életed fő részét, akkor esetleg az „elmegy” státuszba sorolhatjuk.

Amiért a Gerincszervízben nem tiltakozunk annyira egyértelműen a tenisz ellen, mint mások - annak ellenére, hogy erősebb rotációkat tartalmaz- megvan a maga oka. A teniszre jellemtő csavaró mozdulatokban az egész felsőtest részt vesz, és maga a sérves szegmentum önmagában nem túl sokat csavarodik. Ellenben ez a sok tekerés bizonyos előnyökkel is jár: a csigolyák mögött húzódó mély hátizmok rendszere alatt húzódik egy még mélyebb izomréteg, ami nagyon kicsi, és egyenként nagyon gyenge, keresztben húzódó izmokat foglal magába. (multifidus és rotatores rostok) Sokáig azt hitték, hogy ez a réteg csak egy evolúciós maradvány, a rostjaik nem túl fontosak, azonban mostanság derült ki, hogy ezen izmok sokat adnak hozzá az egyes szegmentek, így a sérült szegment stabilitásához is. A tenisz – a legtöbb más sporttal ellentétben- nagyon jól megerősíti ezeket az izmokat, ezért ha nagyon nehéz lenne lemondanod a teniszről, akkor ez az a tényező, amivel vigasztalhatod magad.

Búvárkodás/Falmászás:

Beleférnek.

Futás:

Hát… Aki régóta fut, nehezen mond le róla. De kétségtelenül nem a legjobb sport egy sérves embernek. Ha úgy érzed, hogy sérv ide vagy oda, nem bírsz lemondani róla, és muszáj futnod, akkor kizárólag földúton, nem betonon, jó cipőben, és utána feltétlen elvégezve a hamarosan elérhető DVD-n látható korrekciós mozgásprogramot, ami összesen 5 percig tart.


A futók többsége tetézi a gerincnek okozott problémákat azzal, hogy miután jól összerázta a porckorongjait a futással, elkezd előre hajolgatva nyújtani. Ezt Te semmiképp ne tedd. Az email tanfolyamon lesz egy lecke, ami sportok után gyakorolható kompenzáló mozgásokat tartalmaz, ezekkel lesz érdemes lenyújtanod futás után.

Jóga:

A jógagyakorlatok közvetve nagyon komolyan hozzáérnek a porckorongokhoz, épp ezért tökéletes prevenciós, vagy akár terápiás eszköz lehetnek. A Gerincszervízben nagyon sok jóga alapú gyakorlatot használtunk a korrekciós mozgásanyagok kialakításakor, mert nem csak az izmokhoz, hanem magukhoz a porcorongokhoz is hozzáférést engednek ezek a technikák.

A gond a jógával az, hogy amilyen jót tehet egy jól megválasztott gyakorlat, pontosan annyit árthat egy rossz irányba végzett technika. És egy jógaórán ha csak egyetlen olyan gyakorlat előfordul, mint pl. a képen látható földüdvözlet gyakorlat, akkor rengeteget árt magának sérves ember.

Egy gerinc téren jól képzett jógaoktató sokat segíthet, de ha kicsit is téved, akkor rengeteget árthat is. Sajnos a jógaoktatók -néha sajnos állításukkal ellentétben- nem igazán készültek fel olyan szinten a gerincbetegségekből, hogy fel tudják vállalni ezeknek az irányoknak a kiválasztását, és egy csoportos jógaórán kénytelen más gyakorlatokat is mutatni, mint ami számodra hasznos lehet.

Azoknak az oktatóknak a listáját, akik már elvégezték a Gerincszervíz
speciális gerinc gerinctovábbképzését
, itt láthatod. Őket nyugodt szívvel ajánljuk.


S.O.S fordulj orvoshoz ha :

▪ Erős lábba sugárzó fájdalmad van.

▪ Ha a lábad, lábfejed, ágyéktájékod érzéketlen.

▪ Ha széklet vagy vizelettartási zavarod van.

▪ Ha a derékfájás mellett lázas vagy, hánysz, fáj a gyomrod, vagy gyenge vagy.

▪ Ha bármilyen balesettel/sérüléssel tudod összefüggésbe hozni a fájdalmadat.

▪ Ha olyan erős a fájdalom, hogy nem tudsz rendesen mozogni.

▪ Ha a fájdalom -annak mértékétől függetlenül- nem javul 2-3 hete.

 

forrás: www.gerincszerviz.hu(Bene Máté honlapja)




























 

 
kiemelt

Magas minőséget tapasztalni tanításon keresztül hatványozottabb lehetőség.


www.aranycsillag-joga.hu a részletekért!

Oktatóképzéseink:

Hétközbeni,és hétvégi kétéves, alapos ismereteket és tapasztalást segítő Anaya női jóga oktató képzés indul 

Anaya Kismamajóga oktató képzések folyamatosan tapasztalt , többgyermekes tanároktól.

Anaya Gyermek oktató képzés csütörtökönként négygyermekes tanártól

Női jógaterapeuta képzés Mezősi Annával és Kornhoffer Tündével

 

Nyakunkon a Karácsony, ajándékozz születési horoszkópot barátaidnak, ismerõseidnek.Nagyon szép ajándék! Várlak, kattints    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    A legfrissebb hírek a Super Mario világából és a legteljesebb adatbázis a Mario játékokról.Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Gigágá! Márton napján is gyertek a Mesetárba! Nemcsak libát, de kacsát is kaptok! Játsszatok velünk!    *****    A Nintendo a Nintendo Music-kal megint valami kiváló dolgot hozott létre! Alaposan nagyító alá vettem, az eredmény itt.    *****    Leanderek, Parfümök, Olajok, és Szépségápolási termékek! Használd a LEVI10 kupont és kapj 10% kedvezményt!Megnyitottunk    *****    Megjelent a Nintendo saját gyártású órája, a Nintendo Sound Clock Alarmo! Ha kíváncsi vagy, mit tud, itt olvashatsz róla    *****    Megnyílt a webáruházunk! Parfümök, Szépségápolási termékek, Olajok mind egy helyen! Nyitási akciók, siess mert limitált!    *****    Az általam legjobbnak vélt sportanimék listája itt olvasható. Top 10 Sportanime az Anime Odyssey-n!    *****    Pont ITT Pont MOST! Pont NEKED! Már fejlesztés alatt is szebbnél szebb képek! Ha gondolod gyere less be!    *****    Megnyílt a webáruházunk! NYITÁSI AKCIÓK! Tusfürdõ+Fogkrém+Sampon+Izzadásgátló+multifunkcionális balzsam most csak 4.490!    *****    Új mese a Mesetárban! Téged is vár, gyere bátran!    *****    Veterán anime rajongók egyik kedvence a Vadmacska kommandó. Retrospektív cikket olvashatsz róla az Anime Odyssey blogban    *****    Parfümök, Olajok, Párologtatók mind egy weboldalon! Siess mert nyitási AKCIÓNK nem sokáig tart! Nagy kedvezmények várnak    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Aki érdeklõdik a horoszkópja után, az nem kíváncsi, hanem intelligens. Rendeld meg most és én segítek az értelmezésben!    *****    A Múzsa, egy gruppi élményei a színfalak mögött + napi agymenések és bölcseletek    *****    KARATE OKTATÁS *** kicsiknek és nagyoknak *** Budapest I. II. XII.kerületekben +36 70 779-55-77    *****    Augusztus 26-án Kutyák Világnapja! Gyertek a Mesetárba, és ünnepeljétek kutyás színezõkkel! Vau-vau!    *****    A horoszkóp elemzésed utáni érdeklõdés, nem kíváncsiság hanem intelligencia. Rendeld meg és nem fogod megbánni. Katt!!!