Cikkek : Jóga és keresztény hit-hogy fér össze? |
Jóga és keresztény hit-hogy fér össze?
2011.10.30. 18:52
Jóga a templomban
Hogy kerülhet jóga a templomba?
A jóga legalább ötezer éves tapasztalati tudomány, - afféle ókori fittness - ahol régvolt emberek sokasága kereste azokat a gyakorlatokat, amivel a testét-lelkét karban tudta tartani. A cél az volt, hogy a testet a hosszú üléspozíciókban kényelmesen lehessen tartani, elfáradás nélkül, hogy zavartalan lehessen az ima. Erre a keresztény embernek is szüksége van: nem tudok úgy Isten felé fordulva imádkozni, ha fáj a derekam, térdem, mert ez elvon a szemléléstől. „Ép testben ép lélek”tartották a rómaiak is. Egészségmegőrző hatása miatt lehet helye nálunk is.
A jóga az egyfajta filozófia, vallás is?
A jógában is létezik két szélsőség: az egyik kizárólag a testtel foglalkozik, a másik véglet csakis a lélekkel. Jómagam valahol középen vagyok, és a jógának azon eszközeit tartom elfogadhatónak, amelyik a helyes életformára tanít, amiben az ima, elmélkedés (meditáció) is nagy hangsúlyt kap. Mivel a testi működések szoros összhangban vannak a lelki folyamatokkal, nem lehet kettéválasztani a kettőt. Ahogy tapasztaljuk a testi rugalmasság fokozatos ébredését a finom gyakorlatok segítségével, úgy vesszük észre az apró változásokat a mindennapi életben is: rugalmasabban közelítek a dolgokhoz, feladatokhoz. Életmódbeli tanácsai pedig könnyen megvalósíthatóak, és a korszerű kutatásokkal egybecsengenek. Gyakorlati eszközöket kapunk étrendre, életmódra egyaránt:hogyan állj, járj, ülj, lélegezz, mi erősít és mi árt, ételben és gondolkodásban. Nagyon komplex rendszer.
A jógához nagyfokú lazaság és rugalmasság kell, ugye? Azokban a nyakatekert pózokban nem tud belehelyezkedni akárki.
Jaj, dehogy! Éppen a jóga segíthet visszanyerni a testi és lelki nyitottságot és lazaságot! A „látványos” testhelyzetek nem a célja, hanem egyfajta gyümölcse a jógázásnak. Nem biztatok senkit arra, hogy például álljon fejen, az más kérdés, hogy aki rendszeresen gyakorol, előbb utóbb megteszi ezt is. Egyszerűen kívánja a teste, és előbb utóbb felkészül rá az elméje is.
Milyen életkorban lehet elkezdeni jógázni?
Az a jó, hogy iskoláskortól kezdve bármikor, nincs felső korlát. Van olyan jógásunk, aki 67 évesen jött először, csontritkulással és magas vérnyomással. Egy év után a kontrollon megkérdezte az orvos, hogy mit szed, mert olyan sokat javultak az értékei, és nőtt 3 centimétert!! Ő mondta azt is, hogy sosem akar fejen állni, majd jó fél év után egyik kedvenc testhelyzete lett…
Melyik a legjobb gyakorlat szerinted?
A legnehezebb testhelyzet: a lazítás (relaxáció). Viccen kívül, ezt a legnehezebb megtanulni, - gyakoroljuk is sokat -, és ez a leghasznosabb gyakorlat. Ahol a belső nyugalomban és csendben jól megtapasztalhatóan ott nyugszom Isten tenyerén.
|