Jóga nidra
2012.01.18. 10:37
Feszültségeink hatékony oldásának legkiválóbb eszköze
Jóga nidra
A felgyorsult tempóra való reakciónk a testi-lelki feszültségben, görcsös akaratokban és nekifeszülésekben nyilvánul meg. Ez a görcsös állapot az idegrendszer közvetítésével testi görcsöket hoz létre. A kellő, és minőségi pihenéshez nem jutó, túlingerelt szervezet állandó túlműködésre, fokozott, görcsös tevékenységekre kényszerül, mint a túlhajtott motor: Ez a működés zavaraihoz és szervi betegségekhez vezet.
Az öngyógyításra alkalmas módszerek közül kiemelt hely illeti meg a relaxációt, mint önlazító gyakorlatot. Ilyenkor olyan testi-lelki állapotba juttatjuk magunkat, amelyben különösen hatékony a kimondott vagy elgondolt szó vagy mondat. Pavlov kutatásai szerint minden más feltétlen, érzéki ingert felülmúlóan hatásos ingerré válhat a szó az ember számára (sajnos jó és rossz értelemben egyaránt). Az egyik leghatékonyabb relaxációs technika a jóga nidra.
A jóga nidra az elmegyakorlatok közé tartozik, célja pedig az elme munkaterének, a csidkásának megtisztítása, hogy képessé váljon elengedni a szükségtelen tartalmakat. Segít az elmét egyhegyűvé nevelni, hogy az elme bele tudjon úgy merülni a gyakorlásba, vagy a munkába amit végez, hogy semmilyen külső körülmény ne zökkenthesse ki, vagy zavarja meg.
A jóga nidrának több fokozata van.
Az első szinten a test alapos ellazítását követően a légzés figyelésén keresztül közelítjük az elmét az önvalónk forrásához, ahol a csend eggyé válik a jelenléttel.(ezt gyakoroljuk minden jóga órán, ez a relaxáció)
Második szinten elhatározást tehetünk (ez a szankalpa), melyet pozitív, egyszerű mondatokban fogalmazunk meg magunkban. A szankalpa olyan vágyunkat-célunkat vagy elhatározásunkat juttatja el a tudat mélyebb szintjébe, ahol a vágy,- erősségétől függően- napokon vagy heteken belül beteljesülhet.
A harmadik szinten vizualizációs képsorral növelni lehet a vizualizációs készséget és az intellektuális alkotókészséget, és közvetlen kapcsolatba kerülhetünk mélyebb tudatalattinkkal. Ilyenkor képek vetülhetnek be a csidkásába (elme képképző terébe), melyek szimbolikusak vagy valóságszerűek, múltba vagy jövőbe tekintők. Mindig van mélyebb jelentőségük és érdekes Jungi magyarázatuk. Bármit is észlelünk azonban, az a belsőnk jóindulatú beszéde!
A jóga nidrában a tudat és tudatalatti határára kerülünk. Ezáltal sok, tudatalattiban levő probléma megoldódik, és végbemegy egy olyan ellazulás, ahol pozitív csere történik a tudatos és tudatalatti szféra között.
Akkor van rá szükségünk, ha a feszültségek úgy felhalmozódtak, hogy már képtelenek vagyunk feldolgozni vagy lereagálni azokat, vagyis felborult a testi és lelki egyensúlyunk.
A jóga nidra nyugtatóan hat a szervezetre és az elmére. Az ismétlésnek és folyamatos gyakorlásnak nagy szerepe van, ezért a jóga nidrát a leghatásosabban tanfolyam keretein belül lehet elsajátítani.
A tanfolyamon megismerjük a teljes ellazulást , és az otthoni feladatok napi gyakorlásával pedig olyan tapasztalásra és tudásra tehetünk szert, ami mindig a részünket képezi a továbbiakban. (Biciklizni is elég egyszer megtanulni. Utána elég felülni rá időnként.)
A jóga nidrát csak gyakorlott jóga oktató vezetheti, aki tudja, hogy vezesse be a mély lazítást, és hogyan hozzon onnan vissza.
Szellemileg zavart, pszichés betegségek esetében nem ajánlott jóga nidrát végezni!
Tanfolyamaink hamarosan elindulnak!
2012. január 18.
Kornhoffer Tünde
forrás:
Timcsák Géza: Jóga II.,- Kiadó: Sign Stúdió,1996,
Dr Oláh Andor: A lazítás, mint megelőző és gyógyító módszer, Arkánum Kiadó, 1991
P. S. Maheswarananda: Jóga gyerekekkel, Kiadó: Józsefvárosi SC Jógaközpont, 1993
|