Cikkek : Együttműködő Kommunikáció |
Együttműködő Kommunikáció
2012.01.21. 07:23
Hava írása a szív nyelvéről, a kiteljesedett kapcsolatokért.
www.emk.hu
Az élet társasjátékában mindannyian győzni szeretnénk. Azonban, ahol győztes van, többnyire vesztes is van. A versengésben mindkét fél elveszít valamit, ami mindannyiunk számára értek: a bizalmas, egyenrangú kapcsolatot. Az Együttműködő Kommunikáció más utat kínál: a győztes-győztes kapcsolatban olyan megoldások születnek, amikben mindkettőnk kreativitása kiteljesedhet.
2.
"Az egyik legfőbb döntés, amit az életünkben hozhatunk az, hogy mit választunk: felszínes mondatváltást vagy jelenlétet és összekapcsolódást." - mondja Marshall Rosenberg. Az Együttműködő Kommunikáció (EMK) eszközöket kínál ahhoz, hogy valóban meghalljuk egymást, és bensőséges kapcsolatokat teremtsünk. Nevezhetjük az EMK-t "Kommunikációs harcművészet"-nek: a támadást az éber jelenlét erejével fogadjuk, és két ember közötti "tánccá" - áramló energiacserévé alakítjuk.
3.
“Rossz emberekkel vagyok körülvéve!… Szeretteim sem értenek meg, rosszul bánnak velem!… Védenem kell magam az élet farkas-törvényei között!… Ha nyíltan vagy rejtetten ilyen és ehhez hasonló gondolatokat találunk magunkban, nem csoda, hogy mi magunk is ösztönösen az “üt, fut vagy megdermed” reakciókkal válaszolunk egy-egy élethelyzetre.
Az Együttműködő Kommunikáció eszközöket kínál ahhoz, hogy megteremtsük a békességet, egyensúlyt és derűt gondolatainkban és érzelmeinkben, és nyugalommal fogadhassuk a másokban levő haragot és keserűséget.
A konfliktus életünk és fejlődésünk szerves része. ha eszközeink vannak, lehetőséget kínál a hétköznapinál mélyebb, őszintébb kapcsolatok megteremtésére és a
fejlődésre.
A kommunikáció több, mint ahogy beszélünk másokhoz. Magában foglalja a szavakat, amiket használunk, testünk kifejező mozdulatait,önmagunkkal folytatott belső kommunikációnkat és az élethez való hozzáállásunkat. Mindezek összessége alkotja azt, ahogyan önmagunkkal és másokkal kapcsolatban vagyunk. Bármi változik a kommunikációnkban, hatással van arra, ahogy képviseljük magunkat, és ahogy mások érzékelnek minket.
Emberként élő rendszerek részei vagyunk: a család, az iskola, a munkahely, a lakóhely... mind életünk, fejlődésünk színterei.Ha bennünk megváltozik valami, hamarosan a tetteinkre, az életünkre is kihatással van. Ha egy ember változik egy közösségben, az egész rendszerre hatással van.
Élő rendszereinkben a legtöbb konfliktus az egyedek közötti határok mentén zajlik.Kommunikációnknak fontos szerepe van a konfliktusok kimenetelében.
Az egymással való érintkezés megkönnyítésére, szebbé tételére született az Együttműködő, Erőszakmentes Kommunikáció (EMK), amelyet Marshall B. Rosenberg dolgozott ki. Hatékonyságát annak köszönheti, hogy gyakorlati szinten elsajátítható kommunikációs eszköztárával és szemléletével a nézet- illetve érdekellentétek áthidalásán keresztül minőségi találkozásokat és fejlődést tesz lehetővé. Az EMK egy stratégia, amelynek segítségével megnyilvánulhat a bennünk -- gyakran láthatatlanul -- elő szeretetet. Hatni tudunk kapcsolataink minőségére, a blokkok oldására, és a szeretet tettekben való megnyilvánulására. Mindennapi életünkbe épülve, az EMK gyakorlata könnyedséget, örömöt hoz kapcsolatainkba.
írta: Jónaii Éva Hava
|